Razvod braka u Srbiji: Procedura, prava i obaveze

Porast broja razvedenih brakova u Srbiji godinama u nazad posledica je različitih činilaca. Nepomirljive razlike u karakterima, loša finansijska situacija, preljube, nedostatak pripreme za stvarni život, kao i svakodnevne obaveze i odgovornosti, sve su to razlozi koji dovode do kraja brakova. 

Prosečno trajanje braka je oko 13 godina, iako mnogi završe daleko pre toga.

Kada bračni partneri odluče da krenu dalje samostalno, imaju na raspolaganju dve opcije: sporazumni razvod braka ili razvod braka po tužbi. 

Ova dva načina raskida braka regulisana su Porodičnim zakonom Republike Srbije i značajno se razlikuju. Više detalja o tome pročitajte u nastavku članka.

Sporazumni razvod braka 

Sporazumni razvod braka predstavlja najjednostavniji i najbrži način za okončanje braka u Srbiji. Ovaj proces je najpovoljniji i najmanje bolan ako supružnici mogu da postignu dogovor o osnovnim pitanjima kao što su starateljstvo nad decom, visina izdržavanja i podela zajedničke imovine.

Bitne odluke i dokumentacija

Bitne odluke se moraju dokumentovati u pisanoj formi putem sporazuma koji se potom podnosi nadležnoj instituciji. Ova institucija može biti u mestu gde jedan od supružnika ima prebivalište ili u mestu gde su poslednje zajednički živeli.

Supružnici mogu sami da napišu sporazum u skladu sa zakonima Republike Srbije ili im u tome može pomoći advokat za razvod Novi Sad ili Beograd, ako jedan od supružnika živi u nekoj od ovih opština. Iskusan advokat može pružiti savete o rešavanju glavnih pitanja razvoda kako bi se izbegle greške i zastupati ih na sudu ako ne žele lično da prisustvuju razvodu.

Razvod se završava na jednom ročištu

Obično se sporazumni razvod, bez obzira na razlog za prekid braka, završava na prvom ročištu gde sud uzima u obzir predloge o starateljstvu, alimentaciji i podeli imovine, ali može ili ne mora da prihvati predloge supružnika iz sporazuma. 

Na primer, ako je sporazumu navedeno da će deca ostati sa majkom, koja ima samostalno obavaljnje roditeljskog prava, ali socijalna služba u svom izveštaju utvrdi da majka nije u mogućnosti da pruži odgovarajuće uslove za život deci, sud može odbaciti taj predlog i dodeliti starateljstvo ocu.

Razvod braka po tužbi

U mnogim slučajevima, brak se ne može mirno okončati, pa se zato podnosi tužba za razvod braka. To se često dešava kada su odnosi između supružnika trajno narušeni i poremećeni, a zajednički život postaje nemoguć. Advokat za porodično pravo priprema tužbu, koju potom podnosi sudu u mestu gde tuženi ima prebivalište ili gde je poslednje zajedničko prebivalište supružnika.

Pokušaj mirenja

Iako se razvod vrši po tužbi, sud nastoji da posreduje u mirnom rešavanju problema. Brakorazvodni postupak obično prolazi kroz nekoliko koraka gde je prvi korak pokušaj mirenja. Ovde se pokušava pronaći rešenje koje odgovara oboma supružnicima. Ovaj proces uključuje sud, Centar za socijalni rad i bračno savetovalište. Ako mirenje nije moguće ili ga jedan supružnik odbije, sledeći korak je nagodba.

Nagodba

Cilj nagodbe je postići mirno rešenje krize. Čak i ako supružnici ne mogu da se pomire, barem mogu doneti zajedničku odluku o starateljstvu, alimentaciji i deobi zajedničke imovine. Nagodba može biti potpuno uspešna ako se oboje slože o svim pitanjima ili delimično uspešna ako postignu sporazum o starateljstvu nad decom, ali ne i o podeli imovine.

Postoje situacije kada mirenje i nagodba nisu mogući: 

  • Ako ih jedan supružnik izričito odbije,
  • Ako supružnik nije sposoban da samostalno rasuđuje, ili
  • Ako supružnik nema prebivalište u Srbiji.

Parnični postupak

Ako ni mirenje ni nagodba ne daju rezultate, tužba za razvod braka se razmatra na zakazanom ročištu u sudu, gde se vodi parnični postupak. Pitanje starateljstva nad decom se prvo rešava, dok se postupak deobe zajedničke imovine može otegnuti godinama kao poseban parnični postupak. Podela imovine sledi nakon presude o razvodu, kojom se regulišu sva pitanja i zvanično okončava brak.

Prava i obaveze nakon razvoda

Nakon završetka braka, sve pravne obaveze i prava koja su bračni partneri imali tokom trajanja braka prestaju. 

Razvedeni partneri imaju mogućnost da promene prezime (što je besplatno ukoliko se obavi u roku od šest meseci od izricanja odluke) ili zadrže prezime bivšeg bračnog partnera. Nakon pravosnažnosti presude, takođe imaju pravo da sklope novi brak.

You may also like...

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *