9 jela koja morate probati na Zanzibaru

Ostrvom Zanzibar je vladao veliki broj vladara i zbog toga se u njemu može osetiti uticaj raznih kultura.

Kada želite zaista da upoznate neku zemlju to je najbolje moguće učiniti tako što ćete probati njena tradicionalna jela.

Na zanzibarsku kuhinju je uticao veliki broj kultura: od turske, preko indijske, portugalske. Sve to možete osetiti i u njihovoj kuhinji koja je uz to pomešana sa tipičnom afričkom kuhinjom.

Ulicna hrana na Zanzibaru

Ono što vezuje sve ove kulture jesu začini i u Zanzibaru se oni zaista mnogo koriste. Ranije je Zanzibar bio najveći izvoznik začina u Africi i istočnoj Aziji, pa je drugi naziv za Zanzibar bio „ostrvo začina“. Tamo se i danas u velikim količinama izvozi biber, muskatni oraščić, čili paprika, karanfilić, cimet, vanila i kari.

Dakle, sva njihova jela su poprilično začinjena, sem salata, koje neretko nisu ni posoljene. Pri poseti Zanzibaru ne preporučujemo da jedete u skupim restoranima. Pored toga što su cene tamo izuzetno visoke, verovatno ćete kvalitetniju hranu pojesti u lokalnim i manjim restoranima, pa čak i na pijaci. Jedite tamo gde se hrani lokalno stanovništvo, jer će oni najpre znati šta valja. Obavezno ponesite probiotik, jer drastična promena ishrane može izazvati burne reakcije vašeg stomaka.

Devet jela koja vam predlažemo su sasvim drugačija od bilo čega što ste probali, ali nemojte se plašiti, slobodno eksperimentišite. Sigurni smo da će vam se dopasti barem nekoliko jela sa ove liste.

1.     Zanzibarska pica

Ne, ovo uopšte nije tipična italijanska pica na koju ste navikli, iako ima isti naziv. Sprema se na potpuno drugačiji način i najčešće ćete je naći na pijacama.

Pravi se tako što se razvučeno testo prži na ringli, a vi naručujete šta želite od priloga. Obično se stavi neko meso, goveđe, riblje ili pileće (bez svinjskog, jer dobar deo stanovništva čine muslimani), preko toga oni dodaju začine, jaje, kravlji sir, papriku i luk. Zaprži se sa obe strane i spremno je za jelo.

Ako ne volite slanije ukuse, možete probati i slatku picu. U nju se obično stavlja voće, ananas, mango i meša se sa Nutellom.

2.     Supa od kokosa i pasulja

Nama zvuči kao nemoguća kombinacija, ali kada probate uvidećete da ove stvari zaista idu jedna uz drugu. Ovu supu prosečan Zanzibarac pojede barem jednom nedeljno.

Pravi se od kokosovog mleka, iseckanog kokosa koji se izblenda sa paradajzom i pasuljem. Dodaju se biber, so, kari, bosiljak i razni drugi začini. Tako dobijate supu koja je izuzetno hranljiva, ukusna, ali će vam sigurno trebati vremena da vam se nepca naviknu na nju.

Ovo je vegetarijanska i tradicionalna verzija. Ali ako to želite možete zatražiti da se dodaju i morski polodovi. Dobra stvar kod Zanzibara je što su morski plodovi uvek sveži, ono što jedete za ručak je jutros verovatno još uvek plivalo morem.

3.     Hobotnica u kariju

Cena ovog jela jeste malo skupa ako se jede u restoranima, ali se isto tako može naći i na pijacama. Činjenica je da se na Zanzibaru hobotnica jede mnogo češće nego, recimo, piletina ili teletina. A hobotnica u kariju predstavlja tipični zanzibarski specijalitet koji morate barem jednom probati.

Naziv ovog jela na svahili jeziku jeste mchuzi wa pweza. Hobotnica se prirpema u raznim začinima kao što su korijander, kurkuma i kari, a onda se prokrčkaju u softu od kokosa. Ukus je zaista egzotičan i nesvakidašnji, kada jednom probate ovo jelo sigurno ćete ga naručiti još nekoliko puta tokom boravka na ostrvu.

4.     Urojo

Urojo po načinu spremanja podseća na ramen, tradicionalno japansko jelo, ali je njegov ukus prilično drugačiji. U ovom jelu se mešaju svi tradicionalni ukusi zanzibarske kuhinje i definitivno se neće svakome dopasti.

Ovo jelo jelo se priprema tako što se u supo od kokosovog mleka doda kari, a zatim i mnoštvo drugih sastojaka kao što su falafel, kuvano jaje, crni luk, upržena tropska biljka kasava, bhaja (začinjeno indijsko jelo od krompira), kačori (još jedno začinjeno zanzibarsko jelo), ljuti ajvar, komadi mesa, kokos i ljuta paprika.

Ovo je jedno prilično začinjeno i ljuto jelo koje će vam se sigurno svideti ako već volite da jedete jako začinjenu hranu.

5.     Ugali

Ovo jelo se na Zanzibaru se služi uz mnoga jela, te ga nećete moći zaobići. Ukus je prema našim standardima negde između palente i krompir pirea, ali ga je zaista teško upoređivati jer sigurno nikada niste probali ništa slično.

Izgledom podseća na belu veknu hleba i pravi se od kukuruznog brašna i vode, a nekad se meša i sa brašnom od kasave. Brašno se kuva u vreloj vodi ili mleku dok ne postigne željenu gustinu. Kada se ohladi postaje prilično čvrsto, seče se na manje delove i služi se uz jelo.

Koristi se kao što se kod nas jede hleb, pa ide uz razna jela. Najčešće se umače u soseve, pošto sam po sebi nije mnogo začinjen, ali zbog svoje teksture ima zanimljiv ukus.

6.     Hleb od urmi

Hleb od urmi je mnogima jedna od omiljenih poslastica na Zanzibaru, toliko je popularan da predstavlja simbol ostrva. Urme su same po sebi izuzetno slatke i često se jedu na ovom ostrvu. Hleb koji se pravi od njih važi za preukusan slatkiš. Kada ga probate poželećete da samo njega jedete.

Pravi se od urmi bez košpica i iseckanih oraha, vanile, brašna, šećera i jaja. Svi sastojci se pomešaju u kipućoj vodi. Onda se oblikuje vekna hleba i tako se ispeče.

U Zanzibaru se smatra da dan nije potpun ako se ne pojede bar jedno parče hleba od urmi. Nema potrebe da na njega išta mažete i jede se bez priloga, preukusan je kao samostalno jelo.

7.     Bryani

Ovo je jako popularno slano jelo Zanzibara, kada se u poredi sa našom kuhinjom onda najviše podseća na pilav. Samo dosta začinjeni pilav. Ako vam se ne dopada ta ideja možete naručiti i pilav koji je skoro isti kao i onaj na koji ste navikli.

U ovom jelu se oseća ukus orijenta, po njemu se vidi koliko je indijska kuhinja imala uticaj na zanzibarsku. Pirinač se kuva zajedno sa velikim brojem začina, a kari dominira. Kada se pirinač skuva i upije sve začine, dodaje se sitno iseckana riba ili neka druga vrsta mesa.

Najukusniji deo obroka je definitivno pirinač koji je zaslužan za glavnu aromu ovog jela. Jede se i na pijacama gde se obrok prirpema pred vama i u restoranima.

8.     Mishkaki

Oni koji vole meso sa roštilja će u ovom jelu sigurno uživati. Najčešće se pravi od komada piletine koji se nabodu na štapiće i onda se stave na roštilj. Tokom roštiljanja se dodaju različiti neobični začini.

Ovo je jelo koje se prilično prosto jelo za napraviti i od onih koji su nama poznati najviše podseća na kebab ili ražnjiće. Samo se ovde mishkaki jede bez povrća, samo sa mesom koje zbog velikog broja začina ima čudan i primamljiv ukus. Jede se na uličnim pijacama.

9.     Sorpotel

Ovo jelo nije za one sa slabim stomakom, niti za one koji ne vole da jedu iznutrice, iako će vam se možda svideti ako volite da eksperimentišete sa hranom.

Naime, sorpotel se pravi od jezika i džigerice. Iznutrice se iseckaju na komade, proprže na ulju. Onda se dodaje malo sirćeta, karija, soli, kurkume, bibera, muskatnog oraščića, masale, indijske urme i ostalih začina koji se često koriste na ovom ostrvu.

Tako se dobija jelo upečatljivog ukusa koje predstavlja mešavinu portugalske, turske i afričke kuhinje. Svakako će prijati obožavateljima egzotičnih jela.

You may also like...

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *