Drevni lek po receptu naših predaka – smilje

 

Smilje je biljka koja je još od antičkih vremena poznata kao lekovita. Kod nas je stigla iz Afrike i nastanila se u brdsko-plninskim predelima. Ova je biljka mnogopoštovana već vekovima, o čemu svedoči naša tradicija, narodna medicina i provereni recepti za „lekove“.

Šta smilje čini lekovitom biljkom?

Smilje traži posebno zemljište i poseban način uzgoja, ali nije naročito zahtevna biljka ( s obzirom na to da tako reći raste i iz kamena). Njen bujni buketić žutog cveća je divnog, prodornog i postojanog mirisa. Ono što smilje čini lekovitom biljkom su: flavonoide, flavon, apigenin, kumarin, tanin, vitamini K, A, B, C, D,… Smilje nije jeftina biljka jer ne daje velike prinose, a može se koristiti za mnogo šta. Upotrebljava se u zvaničnoj i alternativnoj medicini i kozmetologiji. Najčešće se koristi kao ulje (eterično), čaj i melem.

Ulje od smilja

Od jedne tone smilja, posebnom, suvom destilacijom se može dobiti oko 1l ulja. Pošto je biljka dragocena i vrlo lekovita, ali zbog načina proizvodnje njena su ulja skupa, otkrićemo kako da ih sami napravite. U 300ml maslinovog ulja potrebno je potopiti 40g tek procvalih cvetova smilja i ostaviti na sunčanom mestu, u staklenoj posudi. Važno je da sunce ne udara direktno u posudu. Ostavite tu smesu da odstoji najmanje 40 dana, a može i malo duže. Nakon tog perioda, preko gaze, procedite smesu i dobićete odlično ulje od smilja. Vaše ulje će bitti još delotvornije ako mu dodate jednu supenu kašiku ulja od kantariona ili od nevena. Ono je odlično za masažu, za lečenje rana, posekotina, opekotina i povreda, ujeda; pomaže u očuvanju kože (protiv bora i fleka) i sluzokože.

Čaj od smilja

Čaj se priprema uobičajeno i jednostavno – jednu supenu kašiku čaja od smilja prelijete sa 2,5dl vode i ostavite da odstoji pola sata. Zatim procedite čaj i pijte ga posle jela tri puta dnevno. Čaj od smilja se najčešće konzumira oko tri nedelje u kontinuitetu, pa se onda pravi pauza od nedelju dana. On utiče na rad želuca i creva, pa podstiče probavu i tako ubrzava varenje i metabolizam.

Samim tim vrši detoksikaciju organizma. Međutim, dobar je i za izbacivanje kamena iz žučne kese, iz mokraćne bešike i iz bubrega. Čaj od smilja pomaže da lipidni status držite u propisanim granicama, jer snižava nivo lošeg holesterola i masti u krvi. Snižava i pritisak, pa samim tim utiče na smanjenje glavobolja izazvanih migrenom. Smilje odlično utiče i na respiratorne tegobe – uporni kašalj, bronhitis, astmu; ali i stišava neke alergijske reakcije. Ukratko, čisti nam pluća i podiže imunitet. Čaj od smilja poboljšava san, smiruje i opušta organizam. Može se piti i u preventivne svrhe.

Melem od smilja

U 200g svinjske masti, koja se zagreva do topljenja na tihoj vatri, potrebno je potopiti 100g svežih cvetova smija. Mešajte smesu drvenom kašikom i neka se smilje proprži na masti oko 5 minuta. Pošto sklonite sa vatre, ostavite da se prohladi desetak minuta. Zatim, dok je mast još uvek u tečnom stanju, procedite melem kroz gazu u staklenu posudu. Kada se melem stegne, spreman je za korišćenje za spoljnu upotrebu. On pomaže protiv strija, popucalih kapiara, proširenih vena, hematoma, ali i kod kožnih oboljenja poput psorijaze i ekcema.

You may also like...

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *