Društveni aspekti koje obuhvataju inovativni domovi za stare

Starački domovi predstavljaju institucije koje se bave negom osoba u poznijem životnom dobu i obezbeđuju smeštaj, ishranu, zdravstvenu zaštitu i mnogo sadržaja. Nekada, dešava se da se društvena dimenzija ovih ustanova zanemaruje, odnosno ne ističe u dovoljnoj meri kada se razmatra donošenje odluke o odlasku u dom. 

Važno je govoriti o tome da su domovi za stare mesta na kojima se omogućava aktivno druženje sa vršnjacima, prevazilazi osećaj usamljenosti i tuge, kao i dobija mogućnost nesebičnog deljenja iskustva, uspomena i važnih trenutaka. Današnji domovi su mnogo više od mesta za boravak starijih osoba, jer su ispunjeni kvalitetnim sadržajima koje ih raduju i čine svakodnevnicu zabavnom i bezbrižnom.

Boravak srodnih generacija

Inovativni domovi za stare mogu biti namenjeni određenom rasponu generacija ljudi, ili generalno starijima, kao i fokusirani na određene zdravstvene tegobe. Zbog toga, veoma se razlikuju ustanove između sebe, pa je važno razmotriti šta je potrebno članu porodice. 

Ono što odlikuje najveći broj domova, jeste zbrajanje različitih generacija na jednom mestu, kako žena tako i muškaraca. Starije osobe nesebično dele svoja iskustva iz kojih mlađi korisnici mogu dosta toga naučiti. Zajedno dele uspomene, razgovaraju i razmenjuju mišljenje na različite teme, što ih raduje i ispunjava.

Organizacija različitih događaja

Još jedna važna društvena dimenzija koju imaju domovi za stare jeste organizovanje različitih događaja, koje omogućavaju uključivanje korisnika. To mogu da budu igre na sreću, zatim društvena nadmetanja u dominama, kartama, šahu, muzički spektakli, rekrativni događaji i slično, kao i šetnje i izleti. Domovi za stare fokusiraju se na individualne želje i potrebe korisnika, obezbeđujući im njihovo ispunjavanje uz osmeh zadovoljstva. 

Takođe, podstiču i timski duh, saradnju i komunikativnost uz zajedničku interakciju i saradnju. Sve to, oni nemaju kod svoje kuće ukoliko žive sami, retko imaju posete i osećaju se usamljeno. U domovima se sigurno neće osećati zanemareno, usamljeno i tužno, jer će deliti prostor sa ljudima sa kojima mogu svakodnevno razgovarati, družiti se i uživati u starosti.

Saradnja sa profesionalnim i ljubaznim osobljem u domu

Pored toga što domovi za stare obezbeđuju susret različitih generacija u poznijem životnom dobu, organizaciju raznih događaja i manifestacija, društvena dimenzija obuhvata i svakodnevnu saradnju sa osobljem. Naime, korisnici imaju kontakta sa medicinskim sestrama koje im dele terapije, osobljem koje se bavi njihovom ishranom, kao i lekarima koji vrše preglede, određuju potrebu za šetnjom, fizikalnim vežbama i slično. Uz sve što je navedeno, omogućeno im je razgovaranje sa psihologom, podrška srodnih službi i sve što je potrebno da bi se dobro osećali. 

To znači da su svakodnevno izloženi društvu i interakciji, jer se nalaze u okruženju velikog broja ljudi, pa se na kvalitetan način podstiče socijalizacija. Sve to, učiniće da se osobe bolje osećaju, spremnije prihvataju put ka svom oporavku i razvijaju ideje za sadržaje koje bi im ispunili dan.

Inovativni sadržaji koje imaju domovi za stare obezbeđuju socijalno uključivanje korisnika, eliminisanje usamljenosti i podsticanje društvenih osobina, što je važno za lični osećaj sreće i ispunjenosti. Fokusiranost na zadovojlstvo korisnika je ključno, a društveni faktori su izuzetno značajni za njihov neometan boravak u domu.

You may also like...

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *