Saveti za održavanje predmeta od vune
Vuna se koristi od davnina za izradu odevnih predmet. Još su naše bake plele džempere, čarape, kape i druge predmete od ovog materijala.
S obzirom na to da je vuna veoma dobar termoizolator, idealni predmeti od vune su najfrekfentniji upravo tokom zimskih meseci i hladnih dana. Nije zapaljiva i samim tim je u bilo kojim uslovima sigurna.
Vuna je najstarija tekstilna sirovina. To je tako jer je ovca pripitomjena još u doba neolita. Znači vuna jeste prirodno vlakno životinjskog porekla.
Primena vune
Prilikom prerade vune dobija se keratin ali i lanolin , koji se koristi u kozmetičkoj industriji. Najširu primenu ipak ima u tekstilnoj industriji.
Postoje dve klase vlakna vune. Prva klasa je vuna dobijena sa žive ovce čiji je ralog uzgajanja upravo sama proizvodnja vune. Dok je druga klasa vuna sa ovaca koje su namenjene ishrani.
Odevni predmeti od vune
Veliki je spektar odevnih predmeta koji se mogu izraditi od ovog materijala. Osim što su efikasni termoizolatori mogu biti moderni i svevremeni kao i uniktnog dizajna ukoliko su nastali od pažljivo odabranih boja. Vuna (vunica) može biti iskombinovana sa nekim drugim materijalom ili ručnim radom.
Samo neki od predmeta koji se izrađuju od vune su:
- Džemperi
- Kaputi
- Haljine
- Pelerine
- Pončoi
- Vunene kape
- Šubare
- Čarape
- Rukavice
- Šalovi
- Trake za glavu
Bejbi vuna
Šta je to bejbi vuna? Bejbi vuna nastaje kada se sa mladog jagnjeta, sa vrata i potiljka životinje, skine vuna prilikom tog prvog šišanja. Ovakva vuna se naziva još i ekskluzivnom vunom, jer je mekša na sami dodir. Podrazumeva se da je i cenjenija na tržištu.
Ipak među najcenjenijim vunama izdvojićemo kašmir, angoru i de merino vunu.
Kako održavati odevne predmete od vune?
Vuna je zahtevna za održavanje i čišćenje. Potrebno je mnogo pažnje i finih sredstava za njeno adekvatno održavanje. Česta pojava jeste filcanje vune (promena strukture vunenih vlakana kada dolazi do njihovog skupljanja).
Kako onda održavati ove predmete?
- Upotrebljavati blage deterdžente s blago kiselim Ph (na pakovaju bi trebalo da piše “osetljivo vuna” ili “vuna- svila“
- Temperatura pranja smanjena na maksimum ( 25 stepeni)
- Ne sušiti odeću prekomerno
- Koristiti sredstvo za završnu obradu tkanine koji će stvoriti zaštitini sloj oko vlakana
- Vuna se može oprati i ručno u mlakoj vodi sa posebnim sredstvom za pranje vune. Ne treba koristiti izbeljivače a ni omekšivače.
- Kad je sušenje u pitanju ne treba je sušiti u mašini za sušenje veša, niti na sunčevoj svetlosti, još manje na radijatoru, već isključivo u horizontali na peškiru daleko od toplote.
- Peglati se može na maksimalnoj temperaturi do 160 stepeni i na pari.
- Ukoliko se vuna neadekvatno održava može doći do filcanja, međutim za supevoš (oznaka na etiketi “superwash”, što znači da taj predmet slobodno možete prati u mašini) ovo ne važi.
- Moguće je da se nakon pranja odeća smanji za jedan do dva broja.
Međutim, ljubiteljima vune celokupan ovaj postupak I mere opreznosti neće teško pasti, ukoliko žele da njihova odeća zadrži prvobitan izgled.
Vuna je omiljeni gradivni element svih zimskih odevnih predmeta i aksesoara… Osim što štite od hladnoće pojedini odevni predmeti mogu izgledati i te kako otmeno i damski.
Komentari