Prirodnim putem ili carskim rezom – kako se bezbedno poroditi
Među mnogobrojnim nedoumicama koje mogu imati trudnice u periodu dok iščekuju da postanu majke, nalazi se i ona koja se tiče samog porođaja. U moru raznih priča i mišljenja šta treba i šta ne treba, šta je dobro a šta nije, nalazi se i tema porođaja.
Više o porođaju carskim rezom ili prirodnim putem
Naime, da li se treba poroditi prirodno, sa epiduralnom anestezijom ili bez nje, ili pak carskim rezom – pitanja su sa kojima se trudnice sigurno suočavaju. Šta izabrati, ako je to uopšte stvar izbora. Neki su zagovornici jednog, neki drugog, a ono što je jedino relevantno jeste – mišljenje doktora koji će odrediti koji je najbezbedniji i najbolji način i za majku i za bebu.
Nije svaki čovek isti, pa nije ni svaki porođaj, već mnogo toga zavisi od situacije do situacije. A trudnicama svakako znači svaka informacija više o porođaju carskim rezom ili prirodnim putem.
Od čega zavisi da li će se žena poroditi prirodnim putem ili carskim rezom
Tim lekara ima najvažniju ulogu u donošenju odluke o tome da li će se trudnica poroditi prirodnim putem ili carskim rezom, i oni će na osnovu individualnih okolnosti doneti tu odluku, naravno u saradnji sa porodicom, odnosnom budućim roditeljima.
Ono što se uzima u obzir jeste pre svega zdravstveno stanje majke i zdravstveno stanje bebe. Što se tiče majke, gleda se da li ona ima neke hronične bolesti zbog kojih bi prirodni porođaj bio rizičan – kao što su visok krvni pritisak, srčane bolesti, dijabetes i bubrežne bolesti, ili ako je majka imala neke abdominalne operacije, uključujući i već jedan carski rez.
Što se tiče bebe, razlog za porođaj carskim rezom jeste njen položaj. Ako je beba pred porođaj u nepovoljnom položaju za vaginalni porođaj (okrenuta karlično, recimo), ili ako je beba veća nego što je to preporučeno za prirodni porođaj (gde se gleda i fizionomija majke). To su sve situacije na osnovu kojih se može doći do odluke pre nego što porođaj nastupi.
S druge strane, kada porođaj nastupi, dešava se da uprkos planu da porođaj bude vaginalni, dođe do situacije da se lekari odluče da to bude carski rez. To se dešava kada dođe do komplikacija – da se ustanovi neprohodnost porođajnog kanala, da srčani ritam bebe nije pravilan, ili posteljica prokrvari. Takođe, ako porođaj dugo traje i postoji rizik da se beba inficira, medicinski tim se može odlučiti na carski rez.
Ponekad žene imaju strah od jednog ili drugog načina porođaja, te je veoma važno trudnice informisati o svim benefitima i mogućim komplikacijama, a sve u cilju da se strah razbije, što je na medicinskom timu da uradi. Tim lekara će predstaviti stvarne rizike, razmotriti sve opcije i preporučiti ono što je najbezbednije.
Razlozi zbog kojih se porođaj carskim rezom smatra boljim
U visokorizičnoj trudnoći se preporučuje da porođaj bude carskim rezom – a taj rizik uglavnom dolazi od medicinskih razloga – ukoliko bi život majke ili bebe bio ugrožen, carski rez je sigurnija opcija. U brojnim slučajevima majke žele carski rez jer to spada u planirani porođaj, gde sve može da se organizuje i samim tim se smanji stres koji prati prirodni porođaj.
Veća kontrola nad vremenom i brzinom porođaja postoji kod carskog reza – i to je neprocenjivo kada treba da se brzo reaguje kada nastupe komplikacije.
Razlozi zbog kojih se vaginalni porođaj smatra boljim
Kada nisu u pitanju visokorizične trudnoće, prirodni porođaj je nešto što se smatra boljim izborom iz više razloga. Najpre se uzima oporavak kao jedan od pokazatelja – žene se mnogo brže oporave od porođaja prirodnim putem nego carskim rezom.
Prilikom vaginalnog porođaja manje su šanse od nastanka infekcije koje se dobijaju operativnim putem (a carski rez je ipak operacija). Iako je vaginalni porođaj bolan (mada danas uz prisustvo epiduralne anestezije ne mora biti), mnogo je manje bolova u periodu oporavka nego kod carskog reza.
Prolazak bebe kroz porođajni kanal dobar je zbog omogućavanja bebi da dobije korisne bakterije ali i oslobađaju se hormoni koji mogu da joj pomognu u regulaciji fizioloških procesa u organizmu. Prirodni porođaj omogućava majci da odmah ostvari kontakt sa bebom , što se bolje odražava na emocionalnu povezanost i dojenje. I na kraju, od prirodnog porođaja nema ožiljka.
Kako nakon porođaja u oba slučaja
Nešto je izazovniji period oporavka kod majki koje su se porodile carskim rezom. Naime, postoje ograničenja u pogledu podizanja tereta, pa i kretanja jedno vreme, naročito dok je rana sveža i dok se ne skinu konci. Higijena u tom slučaju mora biti nešto zahtevnija.
Nešto je lakši period oporavka prirodnim putem, međutim, i tu može biti malo zahtevnije ukoliko je bilo epizotomije. U oba slučaja, obraća se pažnja na obilna krvarenja, inficiranje rane i eventualnu pojavu temperature, jer su to znaci da je potrebno da se majka odmah javi lekaru.
Komentari